Infolinia szpitala
32 605 35 55

Szpital Kolejowy w Katowicach

Informacje i aktualności
Komunikat ws likwidacji Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej
19-12-2022
Ze względu na braki kadrowe Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach zrezygnował z realizacji usług medycznych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej.

Kierunek: leczenie wysokospecjalistyczne.

Stworzenie Europejskiego Centrum Okulistyki jest najważniejszym wyzwaniem dla Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach. Pierwsze prace już się rozpoczęły. Trwa proces reorganizacji oraz dostosowania infrastruktury szpitala do potrzeb rozwoju wysokospecjalistycznych usług medycznych. Prace te przyspieszyło złożenie wypowiedzeń przez lekarzy Poradni POZ.

Pacjenci Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach już dostrzegają pierwsze zmiany: rejestracja okulistyczna została przeniesiona i zmodernizowana. To ułatwienie dostępu i zwiększenie komfortu pacjentów.
-  W naszej placówce pracują wspaniali specjaliści w zakresie leczenia chorób oczu, dlatego skupienie się na tej działalności jest dla nas priorytetem - mówi Adam Trzebinczyk, dyrektor Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach. - Wspólnie przeanalizowaliśmy konieczne działania i wdrażamy je etapami.
Jednym z tych działań jest uporządkowanie przestrzeni szpitala. To jeden z powodów kolejnej zmiany: nawiązania współpracy z Przychodnią MEKMED i wycofania się szpitala z prowadzenia Poradni POZ. Podstawą tych decyzji było złożenie przez lekarza Poradni POZ wypowiedzeń ze skutkiem na koniec roku.
- Niestety rynek jest trudny, pozyskanie lekarzy pierwszego kontaktu w zasadzie niemożliwe. Ale zadbaliśmy najpierw o naszych pacjentów, nawiązując współpracę z poradniami, które realizują te same świadczenia dla pacjentów w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Każdy oczywiście może wybrać lekarza pierwszego kontaktu, ale chcieliśmy także zadbać o to, by pomóc w szybkiej zmianie lekarza pierwszego kontaktu tym, którzy wyrażą taką wolę.
To działanie pozwoli na przyjęcie i leczenie na najwyższym, światowym poziomie osób, które borykają się z chorobami oczu.
- Jesteśmy jedną z nielicznych placówek, w których na przykład przeszczczepia się rogówki, mamy najlepszy sprzęt i wybitnych specjalistów. A potrzeb jest wiele. By pomóc jak największej liczbie pacjentów musieliśmy podjąć działania w celu zwiększenia przestrzeni na leczenie chorób oczu.
Poradnia POZ w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach działać będzie do końca roku.
Szpital uruchomił procedury informacyjne, by proces przeniesienia pacjentów do innych poradni przebiegał sprawnie i bez komplikacji: każdy pacjent będzie poinformowany telefonicznie, uruchomiono też szpitalną infolinię pod nr: +48 32 605 35 55.

Jak wygląda zmiana w praktyce?

  • Każdy Pacjent Poradni POZ w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach ma prawo wybrać lekarza pierwszego kontaktu. Wtedy kopia dokumentacji zostanie przesłana do wybranej placówki po wypełnieniu deklaracji w nowym miejscu

Jeśli Pacjent wybierze MEKMED:

  • podczas pierwszej wizyty w MEKMED Pacjent wypełnia deklarację, wtedy dokumentacja zostanie przekazana z Okręgowego Szpitala Kolejowego do Przychodni MEKMED;
  • lub wypełnia deklarację jeszcze w Okręgowym Szpitalu Kolejowym, która wraz z kopią całej dokumentacji Pacjenta zostaje przekazana do MEKMED. Na kolejną wizytę Pacjent umawia się już bezpośrednio w MEKMED.